Poslední aktuality z provozu:

neděle 14. června 2026 19:44
Poslední dvě tramvaje v Praze mají sedadla z bukové překližky v původní podobě. Dřevěné duo tvoří pankrácký vůz evidenčního čísla 9214 a vokovický s číslem 9291. Model City W od semilského výrobce Charvát AXL se v metropoli objevil v roce 2009 v tramvajích KT8N, které si díky této výbavě vysloužily od šotoušů pojmenování „dřevokachna“. Následně byly s těmito sedadly dodávány právě tramvaje 15T, konkrétně jejich první řada. Nedobré zkušenosti s běžným provozním opotřebením však postupně dospěly v náhradu plastovými sedadly Fainsa Arianne v KT8N, ve vozech 15T pak Vogelsitze Pino známými z faceliftové verze 15T ForCity.
Poslední překližková sedadla v původní podobě zmizela z vozů KT8N v roce 2023 s pravidelnou údržbou vozu 9061. Některé vozy 15T těmito sedadly nadále disponují, ale od téhož roku u nich postupně dochází k instalaci pryžových protizkluzových "polštářů" na sedací část.
neděle 14. června 2026 16:14
Jak jsme včera informovali, tento víkend patří v Budapešti vozům Bengáli. I přes nepřízeň počasí přilákaly dnešní jízdy desítky zájemců z řad fanoušků i náhodných kolemjdoucích. Početnou skupinu tvoří také senioři, kteří zavzpomínali na svá produktivní léta, kdy je tyto tramvaje rozvážely do zaměstnání, či jako děti do škol.
Včera jezdil na lince N38 vůz FVV CSM #1233, tedy obousměrná varianta tohoto vozidla disponující pěti páry dveří. Dnes se na lince N18 představil prototyp první budapešťské tramvaje typu Bengáli, tedy vůz #3720, jenž má dveře pouze troje. Jedná se o jednosměrnou tramvaj z roku 1961, která se po vyřazení roku 1980 a následném přesunu do Miskolce na počátku 90. let zmítala dlouhé roky v nejistotě zachování, až ji nakonec dopravní podnik BKV roku 2004 odkoupil zpět, kompletně zrenovoval do původního stavu a od roku 2018 ji opět provozuje jako historické vozidlo s původním číslem i barevným schématem nátěru.
Linka N38 jezdí ze smyčky Szent János Kórház k vozovně Kelenföld kocsiszín na zastávku Csóka utca až do přibližně 19. hodiny.
neděle 14. června 2026 12:38
Kolorit Velkého bulváru (Nagykörút) v Budapešti už dvě dekády utvářejí výhradně tramvaje Siemens Combino, které včera svých 20 let provozu oslavily při dni otevřených dveří vozovny Hungária. Doprovodný program slavnostní akce zahrnoval jízdy vozů, které před nasazením Combin tvořily oporu místní dopravy páteřními linkami 4 a 6. Představily se tak soupravy Ganz UV5+FP+UV5 3873-6010-3888, Ganz CSMG2 1438+1439 a Ganz-Hunslet KCSV7 1337+1343. Výjimečná událost přilákala stovky fanoušků mezi kterými hojně zaznívala i čeština či slovenština.
Připomeňme, že "dvojlinka" 4+6 je považována za nejvytíženější tramvajovou trasu v Evropě (některé prameny dokonce tvrdí, že na světě). V pracovní dny přepraví přes 300 000 cestujících. První elektrická tramvaj v Budapešti zahájila jízdu právě zde, 28. listopadu 1887, šlo o úsek mezi nádražím Nyugati pályaudvar (odkud pochází fotografie) a ulicí Király utca. Trať postavila firma Siemens & Halske. Jak se bulvár postupně dostavoval, propojila se v roce 1896 celá trasa od severu na jih, od Dunaje k Dunaji. Legendární linky Velkého bulváru tak svou tradici drží už déle než jedno a čtvrt století, byť svou současnou podobu "páteřního kapacitního tandemu" získaly až po opravě válkou poničeného Markétina mostu (Margit híd) roku 1948.
neděle 14. června 2026 11:07
Kromě zvláštních linek v rámci Muzejní noci připravil Dopravní podnik na včerejší večer také zážitkovou turistiku s historickými vozy. Speciální jízdy proběhly se Škodou RTO #4781 a soupravou Ringhofferů 240+628, která se tak v ulicích objevila po osmi měsících. Trasa vedla shodně s klasickou linkou 41, tedy ze střešovické vozovny na Planetárium, kde proběhla krátká fotopauza a následně se pokračovalo přes Štvanici a Náměstí Republiky zpět do vozovny Střešovice. Tam už čekal připravený „erťák“, který cestující odvezl přes Strahov na Smíchov a zpět k Muezu MHD. Oba vozy se na trasu vydaly dvakrát, aby svezly obě skupiny cestujících, kteří si zakoupili jízdenky na Fanshopu DPP. Další podobné akce chystá i do budoucna, proto doporučujeme Fanshop sledovat.
sobota 13. června 2026 19:48
A z dalekého světa zpět do Matičky Prahy, kde odstartovala Muzejní noc. Jako každý rok v červnu otevírají své brány pražská muzea a další kulturní instituce od 19. hodiny až do půlnoci. Pro tuto populární kulturní akci zavedl Dopravní podnik speciální linky. Z tramvajové sekce se jedná o čísla 43 a 44, která doplňuje autobus 888. Další linku si dneškem odškrtly nejnovější pražské tramvaje, tedy Škoda 52T ForCity Plus, které jsou nasazeny na každé lince po jednom exempláři: vůz #9501 na lince 43 a 9502 na lince 44.
Speciální linku 44 obslujuje 11 nízkopodlažních tramvají, na lince 43 jezdí z tuctu vlaků tři vysokopodlažní soupravy z Kobylis a Žižkova.
sobota 13. června 2026 16:56
Za dopravními zážitky ale nemusíte jezdit až daleko do Budapešti. Kupříkladu v Brně o tomto víkendu probíhají Dny dopravní nostalgie, v rámci kterých do ulic vyjely historické tramvaje, autobusy i trolejbusy. Tramvajový provoz nabízí slušný průřez brněnskou historií - od koňky a dvou dřeváků #107 a #99, přes plecháč #134, vůz Tatra T2 #1435, T3M #1594 až po K2 #1123. Největší pozornost na sebe ale, vcelku pochopitelně, strhává unikátní parní tramvaj Caroline, která v Brně patří k největším dopravním raritám. Historické vozy navíc nejezdí jen na ukázku, ale vozí i cestující za zvláštní jízdné. Dopravní festival pokračuje i zítra dalšími zajímavými akcemi.
sobota 13. června 2026 13:33
Bengáli tento víkend na nostalgických linkách – legendární maďarská tramvaj se dnes po delší odmlce podívala opět do provozu. Stalo se tak na nostalgické lince N38, která pendluje mezi náměstím Blaha Lujza tér a depem Hungária, kde probíhá den otevřených dveří. Ad hoc linka dnes hostí historický "dřevěný" vůz #611 Schlick gyár a FVV CSM #1233 „Bengáli“. Zítra vyjede na linku N18 (Szent János Kórház – Csóka utca) exemplář ještě vzácnější: prototyp první budapešťské tramvaje typu Bengáli, tedy vůz #3720.
Vozy FVV CSM získaly svou přezdívku podle charakteristického dunícího zvuku a neohrabaných jízdních vlastností (v maďarštině se pro obří neforemné a těžkopádné věci používá lidový výraz „benga“). Tramvaje Bengáli vyvýjely od počátku 60. let vlastní dílny maďarských dopravních podniků s využitím podvozků a dalších komponent ze starých dvounápravových tramvají jako levnější alternativu k nákupu tramvají nových. Vyznačovaly se velkou kapacitou, charakteristickým vzhledem i zvukem a po desetiletí tvořily důležitou součást provozu zejména v Budapešti, Debrecenu, Miskolci a Szegedu. Přestože byly už v době svého nasazení považovány za technicky zastaralé a těžkopádné, staly se jedním ze symbolů maďarské tramvajové dopravy a v každém městě se dochoval minimálně jeden kus jako historický.
sobota 13. června 2026 12:27
Jak jsme včera upozorňovali, v Budapešti právě probíhá den otevřených dveří vozovny Hungária, který přilákal tisíce návštěvníků. Akce je spojena také s oslavou 20. výročí nasazení tramvají Siemens Combino. Navíc se v ulicích objevují zajímavá retro vozidla. Podle hlasů zaslechnutých přímo zde na místě na naši radu okamžitě všeho nechat a vyrazit do Budapešti několik českých šotoušů skutečně dalo :)

Starší zprávy najdete na odkazu Mobilnitabla.cz/zpravy.

Spolupracujeme s:
Dopraváček.eu SEZNAM-AUTOBUSU.cz PID DOPRAVNIINFO.cz